شرکت سرکار خانم دکتر شهریاری افشار در سی و هفتمین اجلاس حقوق بشر

در ژنو و قرائت بیانیه

سرکار خانم دکتر شهریاری افشار عضو هیئت موسس و پاترون انجمن سلامت خانواده ایران در سی و هفتمین اجلاس حقوق بشر در ژنو بین تاریخ های 16 لغایت 25 اسفند ماه 1396 شرکت و بیانیه هایی را قرائت کردند.

این بیانیه ها در ادامه مطرح می شوند.

 

 

گزارشگر ویژه

تأثیرات مخرب تحریم ها بر سلامت مردم ایران

انجمن سلامت خانواده ایران

آقای رئیس

با توجه به تعریف سلامتی که در اساسنامه سازمان بهداشت جهانی آمده است؛ همه سازمانها و دولتها می بایست در ارتقای سطح سلامتی تمام افراد جامعه و در بالاترین حد ممکن بکوشند، همانطور که در اهداف توسعه هزاره و توسعه پایدار به مشارکت و حمایت کلیه دولت ها از سلامتی دهکده جهانی تأکید شده است.

با این حال تحریم ها یکی از مهمترین مشکلات اساسی در ارائه خدمات سلامتی به ایرانیان است که سلامت آحاد جامعه را مورد خطر جدی قرار داده است. به عبارت دیگر سلامت ایرانیان به عنوان یک حق شهروندی مورد خطر قرار گرفته است و تحریم ها بر پیش نیازها و شاخص های حق بر سلامت در حوزه های مختلفی از جمله امنیت غذایی، هوای پاک، دشواری اخذ روادید بیماران جهت اعزام به خارج جهت درمان، تأمین دارو و تجهیزات پزشکی، تحریم مراودات علمی، ارتباطات سازمانهای مردم نهاد ایرانی در حوزه سلامت از جمله انجمن سلامت خانواده ایران که عضو رسمی فدراسیون بین المللی خانواده است، تأثیر منفی گذاشته است. به علاوه، تحریم بانکی بین المللی برای تبادلات اقتصادی، باعث کاهش واردات و در نتیجه کمیاب شدن و افزایش قیمت اقلام دارویی بیماریهای خاص و سایر بیماریهای تهدید کننده حیات شده است.

سازمان های مردم نهاد ایرانی به دلیل تحریم ها نمی توانند پروژه های اجرایی، علمی و حمایت های مالی را از مؤسسات بین المللی دریافت نمایند.

آقای رئیس

در نتیجه تحریم ها ضربه اساسی را بر حق مردم ایران و بهره مندی آنها از سلامت وارد نموده است، لذا جهت رفع تحریم ها و اثر سوء آن بر سلامت و رفاه مردم ایران حمایت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی مورد تأکید است.

آقای رئیس من از شما سپاسگزارم

 

 

نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینگیا

آیتم 3: بیانیه شفاهی

انجمن سلامت خانواده ایران

آقای رئیس

نژاد پرستی و تبعیض نژادی همواره به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بشر در طول تاریخ مطرح بوده است و به عنوان یک عامل نقض کننده در اعلامیه جهانی حقوق بشر نفی شده و برای تمام افراد حقوقی یکسان و عاری از تبعیض را تأکید کرده است.

امروزه متاسفانه حداقل حقوق انسانها توسط دولت میانمار رعایت نمی شود و مسلمانان روهینگیا با شدیدترین نقض حقوق انسانی شان مواجه هستند. نقضی که دلیل اصلی آن مسلمان بودن و داشتن عقایدی متفاوت با اکثریت افراد آن جامعه است. بر اثر حملات ارتش میانمار به مسلمانان هزاران نفر کشته، زخمی و آواره شده اند که در این میان وضعیت زنان و کودکان بسیار وخیم تر است. ارتش میانمار مردان را کشته و به زنان تعرض می کند، بسیاری از مسلمانان مجبور به کوچ اجباری از کشور خود هستند که طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر یکی از حقوق اساسی و بنیادین انسان ها زندگی در سرزمین مادری شان است.

مسلمانان میانمار دارای هیچ گونه حق شهروندی نیستند و این جنایات، جنایت علیه بشریت محسوب می شود. از این رو باید تمام سازمانهای دولتی و غیردولتی علیه خاتمه دادن به این جنایات متحد شوند. زیرا چنین جنایات دهشتناکی در قرن بیست و یک چهره بسیار زشتی را از جهان به آیندگان منتقل خواهد نمود.

آقای رئیس

اهمیت این موضوع تا حدی است که انجمن سلامت خانواده ایران به عنوان یک سازمان مردم نهاد ایرانی ضمن محکوم کردن این جنایات، از دولت میانمار خواستار متوقف کردن عاجل این خشونت ها بوده و نیز از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست تحت فشار قرار دادن دولت میانمار در به رسمیت شناختن حقوق انسانی مسلمانان روهینگیا را دارد.

متشکرم

 

 نقض حقوق بشر علیه کودکان و زنان یمنی

آیتم 4: بیانیه شفاهی

انجمن سلامت خانواده ایران

آقای رئیس

یمن کشوری در حال تجربه یک فاجعه انسانی است. کشوری که سالها از بی ثباتی، فقدان حاکمیت قانون، بحران زیست محیطی و فقر گسترده رنج می برد. در حال حاضر این مردم آب آشامیدنی خویش را بایستی از چاه ها و منابع آبی آلوده تامین کنند چیزیکه آنان را در معرض خطر بیماریهای تهدید کننده زندگی قرار می دهد و وبا را در این سرزمین اپیدمیک کرده است. حدود 200 هزار مورد مظنون مبتلا به این بیماری وجود دارد و 5 هزار مورد جدید روزانه گزارش شده است. مطابق با گزارش یونیسف حدود 13 هزار یمنی که یک چهارم آنان را کودکان شامل می شوند در اثر این بیماری فوت کرده اند و انتظار می رود این میزان رو به افزایش رود. حدود 70 درصد از مردم این سرزمین نیازمند کمک های بشر دوستانه و حمایتی هستند.

به دلیل عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی میزان مرگ و میر مادر، نوزاد، شیرخوار و کودک به طور فزآینده ای در حال افزایش است و بسیاری از کودکان، زنان بخصوص زنان باردار و شیرده از سوء تغذیه رنج می برند.

آقای رئیس

انجمن سلامت خانواده ایران که عضو رسمی فدراسیون بین المللی خانواده است و در زمینه بهداشت و حقوق باروری فعالیت می نماید، حمایت خود را در راستای برقراری صلح و آرامش در یمن اعلام می دارد و از جامعه جهانی و شورای حقوق بشر سازمان ملل تقاضا دارد توجه ویژه خود را در برقراری صلح و رعایت حقوق بشر در یمن و دسترسی به خدمات بهداشتی، درمانی برای مردم یمن و رفع هرگونه خشونت بخصوص برای زنان و کودکان معطوف نماید.

متشکرم